Káva není jen espresso
Příprava kávy se dnes již pro mnohé z nás stala malým rituálem a vychutnat si šálek dobré kávy je pro nás okamžikem, kdy se můžeme na chvilku zastavit, vydechnout, užít si chvíle s přáteli či rodinou nebo si zpříjemnit start do nového dne.
Intenzivní síla espressa ale není jedinou cestou, jak objevit bohatství chutí a vůní, které nám káva nabízí.
Pojďme spolu prozkoumat další, neméně zajímavé způsoby přípravy kávy.
Moka konvička
Jedním, dnes už tradičním způsobem, jak si připravit skvělou kávu, je použitím moka konvičky. Tento italský vynález byl objeven již v první polovině 20. století a dodnes je mezi milovníky kávy oblíbený. Byl vyroben za účelem umožnit vychutnat si kávu co nejvíce podobnou espressu i doma.
První model moka konvičky byl vyroben z hliníku v roce 1933 italským vynálezcem Alfonsem Bialettim a stal se ikonou italské kultury. Dnes už je konvička v dostání v různých variantách, jako je nerez, ocel nebo keramika.
K přípravě kávy budete potřebovat
- moka konvičku
- mletou kávu - středně hrubé mletí, jemnější než na filtr, ale hrubší než na espresso
- vodu
- vařič
Jak probíhá samotná příprava?
- Odšroubujte spodní část konvičky a naplňte ji vodou až po bezpečnostní ventil.
- Střední část naplňte mletou kávou a zarovnejte lžičkou či prstem, ale kávu neutlačujte. Na jednu porci ideálně 7-10 gramů.
- Nasaďte horní část konvičky a utáhněte.
- Umístěte konvičku na vařič a zapněte na střední teplotu.
- Horká pára prochází kávou a ta se začne přelévat do vrchní části moka konvičky.
- Až začne konvička syčet a prskat, vaše káva je připravená k servírování.
Filtr - dripper V60
Filtrovaná káva je oblíbenou volbou mnoha milovníků kávy. Její příprava je jednoduchá a výsledkem je lahodný nápoj s bohatou chutí. Na první pohled se filtrovaná káva může zdát jako slabá, ale opak je pravdou.
První filtr na kávu byl vynalezen v roce 1908 německou hospodyní Melittou Bentz, která použila papír, aby oddělila mletou kávu od vody. Tento vynález byl průkopníkem moderních přístrojů, které jsou dnes běžné v mnoha domácnostech.
Ve 20. století došlo k dalšímu vývoji technologií pro přípravu filtrované kávy. Vynálezy automatických přístrojů (překapávačů) i různých typů filtrů (např. kávové filtry z kovu, skla nebo plastu) zjednodušily přípravu a zlepšily chuť kávy. Tato káva se tak stala nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí po celém světě.
K přípravě kávy budete potřebovat
- dripper
- kávu - středně hrubé mletí, připomínající kuchyňskou sůl
- filtr
- horkou vodu
Jak probíhá samotná příprava?
- Do dripperu vložte papírový filtr, předtím jej propláchněte horkou vodou - zbavíte tak filtr „papírové chuti“.
- Nasypte vámi zvolené množství čerstvě namleté kávy, na 250 ml vody cca.17 g kávy.
- Pomalu zalévejte kávu horkou vodou od středu po okraje (ne vroucí, aby se káva nespálila). Proces zalévání bude potřeba několikrát opakovat, dokud neproteče celý objem vody.
- Jakmile proteče voda přes filtr do hrnku či konvičky, je káva připravená k podávání. Většinou extrakce trvá 2 - 3 minuty.
Chemex
Chemex je elegantní skleněná nádoba, která má tvar přesýpacích hodin a dokáže vykouzlit dobrou filtrovanou kávu. Je to příjemný rituál, ale i záruka skvělého chuťového zážitku.
Chemex byl vynalezen v roce 1941 excentrickým chemikem Dr. Peterem Schlumbohmem. Při navrhování chtěl Schlumbohm nejen docílit jednoduché přípravy kávy, ale také toho, aby nádoba byla něčím výjimečná. K vytvoření chemexu ho pak přivedlo právě studium chemie a jeho znalosti v tomto oboru. Později byl za tento vynález oceněn jak vědeckou komunitou, tak komunitou umění a designu. V roce 1943 chemex dokonce vystavilo Muzeum moderního umění jako jeden z nejlépe navržených produktů.
Už jste zkoušeli chemex? Víte, jak v chemexu kávu připravit? Pojďme se na to společně podívat.
K přípravě kávy budete potřebovat
- chemex
- kávové filtry
- kávu - středně hrubé mletí, připomínající kuchyňskou sůl
- digitální váhu
- horkou vodu - ideálně okolo 90 stupňů
Jak probíhá samotná příprava?
- Připravte si namletou kávu - poměr 1:15 - 1 gram kávy na 15 gramů vody.
- Vložte filtr do chemexu - před použitím filtr propláchněte horkou vodou, aby ztratil „papírovou chuť“, vodu vylijte a nasypte kávu.
- Pomalu zalévejte kávu horkou vodou od středu po okraje - nejprve jen malým množstvím, aby káva mohla uvolnit a rozvinout aroma (říká se tomu „blooming“ - káva „vykvete“). Proces zalévání bude potřeba několikrát opakovat, dokud neproteče celý objem vody.
- Odstraňte filtr a můžete vychutnávat.
French press
French press je oblíbený zejména pro jednoduchost přípravy, při které si ale káva zachová svou bohatou chuť.
Historie tohoto způsobu přípravy kávy sahá až do poloviny 19. století, kdy ve Francii vznikla velmi raná verze tohoto zařízení. Ovšem až v roce 1929 byl v Itálii patentován první French press s pístem a kovovým filtrem a od padesátých let už získával na oblibě (převážně ve Francii) přístroj v podobě, jakou známe dnes.
K přípravě kávy budete potřebovat
- French press
- kávu - hrubé mletí, připomínající cukr krystal
- horkou vodu - ideálně okolo 90 stupňů
Jak probíhá samotná příprava?
- Do French pressu nalejte trochu teplé vody, aby se zahřál. Poté vodu vylijte.
- Nasypte mletou kávu - cca 18 g na kávy na 250 ml vody.
- Kávu zalijte trochou vody a nechte 30 vteřin odstát. Poté dolijte zbytek vody, promíchejte a zavřete víkem s pístem, nestlačujte.
- Nechte kávu louhovat 3 minuty a pak pomalu a rovnoměrně stlačte píst směrem dolů, aby sedlina zůstala na dně.
- Kávu ihned přelijte do šálků, aby nedocházelo k dalšímu louhování.
Na našem eshopu najdete množství káv pro všechny druhy příprav včetně označení, na jakou přípravu jsou vhodné. Najdete u nás i některé doplňky, které vám s přípravou kávy pomohou.
A můžete i experimentovat - zkusit svou oblíbenou kávu připravit různými způsoby a vychutnávat si všechny tóny její chuti.
Přejeme vám mnoho kávových zážitků.